Saturday, March 19, 2011

Shopping bag 2 / torba na zakupy 2

I think I finally got it how to make a nice shopping bag :) You saw the first one, the second one isn't good enough to be shown here ;P as it was a real trial 'how to work it out' and after spoiling this one I could finally make a real project which I will present to you now.
Total height: approx. 60 cm
Height of the body: 38 cm
Width of the body: 39 cm
Thickness: 4,5 cm

Myślę, że w końcu udało mi się uszyć porządną torbę na zakupy. Pokazywałam już pierwszą, druga niestety nie nadaje się do niczego więc jej tu nie umieszczę, bo aż wstyd ;). I po popełnieniu tak wielu błędów ile się dało w drugiej torbie, postanowiłam wziąć się za prawdziwe szycie. I tak powstała torba numer 3:
Całkowita wysokość: ok. 60 cm
Wysokość części głównej: 38 cm
Szerokość torby: 39 cm
Głębokość 4,5 cm

And now I'm forced to take a break as my machine got broken, so I will have to take it to the mechanic to get it repaired. For now I apologized my crochet, and started making doilies. I'm finishing the second one, I will show it next time as both need to be washed and stretched.

Teraz jestem zmuszona zrobić sobie przerwę od szycia, bo zepsuła mi się maszyna. Muszę zabrać ją do mechanika, żeby ją naprawił. Na razie musiałam przeprosić się z szydełkiem i kończę już robić drugą serwetkę. Pokażę je następnym razem, bo muszę je jeszcze wyprać i napiąć.

2 comments: