Saturday, October 9, 2010

Brooch / broszka

As a small break I made a brooch. It's a peach color clove. Diameter: 7 cm. Attached to the jacket by the safety pin. Pattern from the magazine: Diany Robótki Extra 5/2010.

Jako mały przerywnik zrobiłam sobie broszkę: brzoskwiniowego goździka. Średnica: 7 cm. Przypinany na agrafkę. Wzór pochodzi z Diany Robótki Extra 5/2010.
I'm still working on the sweater from Alize. I finished front and back, just sleeves missing. While working on it I got request to make a scarf of elements. So the sweater got break and work on the scarf started. It's already finished. I just need to hide threads and I think I have to shorten it a bit as it's too long. Soon I will show it here.Nad sweterkiem z Alize nadal pracuję. Mam już przód i tył, brakuje tylko rękawów. Podczas pracy nad sweterkiem dostałam zamówienie na szalik, więc sweterek powędrował w kąt i rozpoczęła się praca nad szalem z elementów. Jest już skończony, pozostało tylko nitki pochować i chyba będę musiała go skrócić, bo wyszedł ciut za długi. Już niedługo pokażę na zdjęciach.

No comments:

Post a Comment